W czym styropian grafitowy jest lepszy od styropianu białego?

Design and architecture. Caucasian engineer working on drawings of new housing project, sitting in office with blueprint, ruler, divider compass and tape measure. Selective focus on scale model house

Dla większości osób styropian grafitowy nadal stanowi swojego rodzaju nowinkę techniczną, która traktowana jest po części jako ciekawostka. Można jednak spodziewać się, że w przeciągu kilku najbliższych lat, materiał ten wyprze zwyczajny, spieniony polistyren z dominującej opcji przy elewacjach mieszkań. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na parametry tych dwóch tworzyw – styropian z dodatkiem grafitu wykazuje blisko 20% większy opór cieplny od swojego białego odpowiednika, co bezpośrednio przekłada się na nasze rachunki za ogrzewanie.

Biały czy czarny – który styropian jest bardziej ekonomiczny?

Dylemat pomiędzy klasycznym i unowocześnionym styropianem zazwyczaj rozpatrywany jest na podstawie związanych z nimi kosztów. Wiadomym jest, że montaż izolacji od zera zawsze będzie wiązał się z pewnym wydatkiem, dlatego wielu ludzi stara się go ograniczyć na każdy możliwy sposób. Nie można jednak zapominać, że lepsza izolacja jest inwestycja długoterminową – większa wydajność energetyczna domu pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, co jest kwestią niezwykle istotną w ogólnym rozrachunku. Styropian grafitowy jest minimalnie droższy od białego, zapewniana przez niego izolacja jest natomiast zauważalnie lepsza.

Trwałość i wydajność – zestawienie

Zalety styropianu grafitowego nie kończą się jednak na samym oporze cieplnym. Z uwagi na domieszkę węgla, cechuje się on znacznie większą trwałością i zużywa się znacznie wolniej niż standardowy, spieniony polistyren. Powinien on zachować swoje właściwości przez bardzo długi czas, dlatego po jego zamontowaniu nie trzeba już zawracać sobie głowy docieplaniem mieszkania.

Dodatkowa korzyści ze stosowania styropianu grafitowego

Istnieje wiele argumentów przemawiających za styropianem grafitowym. Warto jest przerzucić się na ten materiał, ponieważ jest to bardzo dobra inwestycja – nawet z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Tworzywo to wykazuje dużą trwałość, zadziwiająco wysoki opór cieplny, a na dodatek jest znacznie tańsze od zdecydowanej większości alternatyw. Montaż styropianu nie powinien sprawiać problemów, natomiast poprawa izolacji jest natychmiastowa i bardzo wyraźna.

Sprawdź na: https://www.styropmin.pl/