Kajakarstwo górskie

skeeze / Pixabay

Kajakarstwo górskie bez wątpienia jest jednym z tak zwanych sportów ekstremalnych. Dana dyscyplina sportu zostaje uznana za ekstremalną wtedy, gdy jej uprawianie wiąże się ze szczególnym niebezpieczeństwem oraz jest wyjątkowo trudne. Tak jest właśnie w przypadku kajakarstwa, jednak jak się okazuje, kajakarstwo górskie nie zawsze jest niebezpieczne.

Kajakarstwo górskie – profesjonalne i amatorskie

Generalnie kajakarstwo uprawiane jest przez zawodowców, którzy biorą udział w zawodach, a nawet startują na Igrzyskach Olimpijskich. W tym przypadku można powiedzieć, że jest to sport wyczynowy. Zawody w kajakarstwie górskim odbywają się na specjalnie wyznaczonych trasach. Zwycięzcą jest zawodnik, który pokona wyznaczoną trasę w najkrótszym czasie. Warto zauważyć, że nawet dla profesjonalistów, często sukcesem jest samo ukończenie trasy.

Poza kajakarstwem górskim, które jest określane jako sport wyczynowy, istnieje również kajakarstwo górskie typowo turystyczne. W przypadku tego typu kajakarstwa nie jest istotny czas zjazdu. Miłośnicy spływów kajakowych pływają tylko i wyłącznie dla przyjemności. Jednakże, nawet w tym przypadku, potrzeba nieco przeszkolenia, aby spływ kajakiem był bezpieczny. Tym nie mniej, obok trudnych zjazdów, istnieją również proste trasy, na których to praktycznie każdy jest w stanie sobie poradzić.

Dyscypliny kajakarskie

Istnieje kilka rodzajów kajakarstwa górskiego. Pierwszą, jak również jedną z najbardziej popularnych konkurencji jest zjazd. Jest to spływ kajakiem na czas po określonej trasie. Ponadto, równie popularny jest slalom. W tym przypadku istnieje dodatkowe utrudnienie. Zawodnik spływa trasą, która jest wyznaczona przez bramki. Zmieszczenie się pomiędzy bramkami, gdy płynie się rwącą rzeką to nie lada wyzwanie.

Ponadto, ciekawą konkurencją jest freestyle. Jest to konkurencja bardzo widowiskowa, ponieważ polega na wykonywaniu przez kajakarzy akrobacji. Owe akrobacje są oceniane przez wykwalifikowanych sędziów. Zwycięża zawodnik z najwyższą sumą punktów.