Spadochroniarstwo – sport ekstremalny dla każdego

skeeze / Pixabay

Spadochroniarstwo to sport stosunkowo młody, jednak dosyć dobrze rozwinięty. Istnieje wiele dyscyplin spadochronowych, w których rozgrywane są zawody oraz notowane są oficjalne rekordy.

Spadochroniarstwo – dyscypliny

Jedną z najpopularniejszych dyscyplin spadochronowych jest celność lądowania. Polega ona na tym, że zawodnicy skaczący z wysokości mają trafić w wyznaczony na ziemi punkt. Zawody wygrywa ten skoczek, który wyląduje najbliżej celu.

Celność lądowania to dyscyplina, która liczy sobie około stu lat. O ile na początku zawodnicy lądowali w odległości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów od celu, o tyle dzisiaj są to odległości mierzone w centymetrach.

Kolejnym, bardzo widowiskowym sportem spadochronowym jest akrobacja. Polega ona na wykonaniu przez skoczka określonej wiązanki akrobacji w powietrzu. Sędziowie, po oddaniu skoku przez zawodnika, oglądają nagranie ze skoku i go oceniają.

Celność lądowania oraz akrobacja uważane są za dyscypliny klasyczne jeśli chodzi o spadochroniarstwo. Zawody, w których sumuje się wyniki z tychże dwóch dyscyplin nazywa się dwubojem spadochronowym.

Spadochroniarstwo w Polsce

Za początek spadochroniarstwa w Polsce uważa się rok 1929, kiedy to otworzony został pierwszy warsztat spadochronów w kraju. Dyscyplina ta szybko zyskała sobie popularność i wielu sympatyków. Dzisiaj Polacy z sukcesami startują w międzynarodowych zawodach spadochronowych. Ponadto, istnieją w naszym kraju liczne grupy spadochroniarzy amatorów.

Jeśli chodzi o rekordy w spadochroniarstwie pobite przez Polaków, nie sposób nie wspomnieć o rekordzie w dyscyplinie zwanej BIG-WAY. Polega ona na tworzeniu powietrznych formacji przez grupę spadochroniarzy. W 2015 roku, na terenie Czech, 100 polskich spadochroniarzy utworzyło biało czerwoną formację. Tym samym Polska, jako dopiero ósme na świecie państwo, dołączyła do tak zwanego „Klubu 100-WAY„.

Spadochroniarstwo to sport ekstremalny, który niektórym wydaje się przerażający. Ludzie naturalnie boją się dużych wysokości, dlatego też skakanie z wysokości tysięcy metrów może być przerażające. Jednakże, używając dobrego i sprawdzonego sprzętu, a przy tym posiadając odpowiednie umiejętności nabyte na szkoleniu spadochronowym, spadochroniarze są całkowicie bezpieczni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*