Pomoc dla osób z krótkowzrocznością

Mechanizm powstawania i działania krótkowzroczności oraz dalekowzroczności jest dzisiaj bardzo dobrze poznany. Niestety z uwagi na swój dość zwyrodnieniowy i postępujący charakter, krótkowzroczność nie może być usunięta operacyjnie, przez co należy nauczyć się z nią funkcjonować. Najnowsze badania wskazują, że najczęściej wynika ona z długotrwałego nacisku mięśni skośnych na tylną część twardówki.

Napięcie mięśniowe

Zarówno przy krótkowzroczności jak i nadwzroczności, praca mięśni wokół gałek ocznych ma kolosalne znaczenie – u osób cierpiących na krótkowzroczność jest to często początek problemów. U osób mających dalekowzroczność praca mięśni oka pozwala na akomodację obrazu, czyli zaadaptowanie kształtu gałki ocznej poprzez jej ściśnięcie w taki sposób, aby przenosiła promienie świetlne dokładnie na siatkówkę. Dzięki temu obraz odzwierciedlony przez dalekowidza może być odpowiednio akomodowany bez okularów czy soczewek (przynajmniej do pewnego poziomu), zaś u krótkowzrocznej osoby jest to niemożliwe.

Korekcja laserowa

Oczywiście dostępne są metody laserowej korekcji wzroku pozwalające na częściowe lub całkowite usunięcie wady wzroku jaka jest krótkowzroczność. Nie każdy może jednak zakwalifikować się do takiej operacji, gdyż w przypadku bardzo nieregularnych zniekształceń rogówki nawet precyzyjny zabieg laserowy nie może zagwarantować, a może zakończyć się powikłaniami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*