Czym jest technologia AR? Podstawowe fakty o rozszerzonej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość to połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym. Niby brzmi dość prosto, ale w praktyce do osiągnięcia tego celu niezbędne jest wykorzystanie kamery w telefonie. Rejestrowany w czasie rzeczywistym obraz zostaje wzbogacony o nakładane na niego elementy wirtualne, takie jak obiekty czy teksty. Technologia AR (z ang. augmented reality) poprzez nakładanie wirtualnych elementów pozwala na interakcję z wykreowanym światem w czasie rzeczywistym.

Jak działa rozszerzona rzeczywistość?

Kreowanie rozszerzonej rzeczywistości wymaga zastosowania ogólnie dostępnych narzędzi. Często wystarczy telefon lub tablet oraz okulary z kamerą i odpowiednią aplikację. Aplikacja umożliwia rozpoznawanie specjalnych markerów bądź wcześniej określonych obiektów i nakłada na nie wykreowane obrazy. Może to być widok na wnętrze mijanego budynku, może to być tekst opisujący historię miejsca, a może to również być całkowicie abstrakcyjna postać, tak jak w grach dla dzieci. Działanie technologii AR jest dość proste, ale zastosowań może znaleźć nieskończoność, w tym wypadku ograniczenia wprowadza jedynie ludzka wyobraźnia. Wyświetlanie instrukcji, parametrów, reagowanie na błędy czy prowadzenie multimedialnych szkoleń, to nie jedyne sposoby jej zastosowania.

Do czego można wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość?

Zastosowań tej technologii jest wiele. Można ją z powodzeniem wykorzystać do prowadzenia badań marketingowych. Jest nieoceniona podczas ekspozycji oraz w formie wsparcia serwisowego. Rozszerzona rzeczywistość zwiększa możliwości poznawcze. Nałożone obrazy pozwalają zaprezentować działanie maszyny, zapewniają dodatkowe informacje, unaoczniają procesy. Statyczne lub ruchome grafiki przykuwają uwagę i przez to lepiej sprzedają. Podczas wykonywania prac serwisowych, rozszerzona rzeczywistość ułatwi wykonanie zadania nawet niedoświadczonemu pracownikowi, pokazując ścieżkę prac naprawczych krok po kroku. Technologia AR może być zastosowana w muzealnictwie i w górnictwie, tak naprawdę w niemal każdej branży przemysłu.