Ile razy w tygodniu ćwiczyć?

foongkwan81 / Pixabay

Jeśli dbasz o swoją sylwetkę i dobre zdrowie, z pewnością wiesz, że aktywność fizyczna, podobnie jak dieta, to klucz do zachowania świetnej formy przez bardzo długie lata. Jednak czy przysłowie „co za dużo, to niezdrowo” może mieć zastosowanie w tym względzie?

Czy można ćwiczyć codziennie?

Odpowiedź na to pytanie może być zaskoczeniem dla niektórych osób. Otóż: i tak i nie. Zależy, co ćwiczyć. Przykładowo, jeśli jesteśmy fanami sportów wyczynowych, wymagających bardzo dużego wysiłku, jak chociażby crossfit, nie wskazane jest uprawianie tego sportu częściej niż 3-4 razy w tygodniu. W pozostałe dni możemy np. chodzić na basen lub na spacery, delikatny fitness także jest wskazany.

Co można ćwiczyć codziennie?

Zdecydowanie stretching, ale także z zachowaniem zdrowego rozsądku. Żadne nadmierne forsowanie organizmu nie jest zdrowe i wiedzą to na przykład maratończycy, którzy uprawiają jogging przez cały rok, ale po maratonie robią sobie „wakacje”. To okres dwóch tygodni, w którym nie ćwiczą i nie biegają – pozwalają się organizmowi zregenerować i zwyczajnie odpocząć.

Kiedy wiem, że przesadziłem z ćwiczeniami?

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak często ćwiczyć, możesz porozmawiać z trenerem lub swoim lekarzem prowadzącym. Pamiętaj, że tzw. zakwasy są naturalnym zjawiskiem po ćwiczeniach, ale jeśli cierpisz na chroniczne bóle spowodowane uprawianym przez Ciebie sportem, zdecydowanie coś jest na rzeczy. Winą może być nieodpowiednie wykonywanie ćwiczeń czy niedostosowany strój, ale bardzo często w dzisiejszych czasach problemem jest po prostu nadmierne wycieńczenie organizmu.

Żyjemy pełnią życia – pracujemy po 8-12 godzin na dobę, często siedząc za biurkiem i kierownicą samochodu. Nie zawsze dostarczamy sobie odpowiednią porcję witamin i energii w pożywieniu, a wymagamy od swojego organizmu wysiłku ponad możliwości. Dlatego odpowiadając na pytanie, ile razy w tygodniu ćwiczyć, musimy wziąć pod uwagę to, czy mamy czas… się rozpieścić. Czyli odpowiedni dbać o swoją dietę, wolny czas, odpoczynek i sen. Najlepiej stosować ćwiczenia naprzemiennie – czyli każdego dnia odrobinę inne i różniące się charakterem. Lżejsze i bardziej wymagające. Nie naciskajmy także na siebie nadmiernie – jeśli mamy słabszy i gorszy dzień ze względu na natłok obowiązków, zrezygnujmy z ostrego treningu na rzecz zajęć jogi.